Softball

SOFTBALL: Brake signs with Dyersburg State
Mainstreet Preps · Thursday · 31 clicks

Warrior wrestling hosts Dual on the Diamond
Murfreesboro Post · Wednesday · 36 clicks

White County’s Caydra Parker Signs With South Carolina
Upper Cumberland Reporter · Thursday · 60 clicks

Haislip commits to Murray State
Elk Valley Times · Wednesday · 50 clicks

Warriorettes’ Abell Signs To Play Softball At Union
Upper Cumberland Reporter · Tuesday · 21 clicks

Two Clarksville High softball seniors sign to play college ball
Clarksville Sports Network · Monday · 41 clicks

Softball Lady Cherokees Taylor Hancock, Sierra Tate sign
dailypostathenian.com · Friday · 23 clicks

Campbell signs to continue softball career at Walters State
Thunder1320.com · Wednesday · 30 clicks

Collins To Play Softball For Columbus State
Greeneville Sun · Friday · 38 clicks

Four Lady 'Blazers sign on to next level
Johnson City Press · Wednesday · 37 clicks

Brianna Shelton signs softball scholarship with Motlow
Thunder1320.com · Wednesday · 23 clicks

Schuster inks college softball scholarship with UT Southern
Thunder1320.com · Wednesday · 23 clicks

Kidd, Brown sign softball scholarships
Cleveland Daily Banner · Wednesday · 22 clicks

WH Heritage’s Audrey Brinkley inks with UT Southern softball
Mainstreet Preps · Saturday · 85 clicks

East Robertson's White signs to play softball at Freed-Hardeman
Mainstreet Preps · Tuesday · 53 clicks

LCHS lands softball hire
Loudon County News-Herald · Wednesday · 87 clicks

Lady Cyclone named Scholar Athlete of the Week
Elizabethton Star · Tuesday · 58 clicks

Lady Raider softball kids camp is this weekend
Thunder1320.com · Tuesday · 52 clicks

Sheffield named Blackman softball coach
Murfreesboro Post · Friday · 153 clicks

Central Taps Jon Massey As New Softball Coach
Chattanoogan · Friday · 113 clicks

Hixson hires Soddy-Daisy softball assistant Rickey Ritchie as head coach
Chattanooga Times-Free Press · Wednesday · 152 clicks

Franklin softball alum Libby Sugg excelling overseas with Italian team
Spring Hill Home Page · Tuesday · 86 clicks

View News Archive

Updated at 3:50:01 AM CST

Most Offense (Points per Game)
Cosby 10.4/20
Sequatchie County 10.4/39
Farragut 10.2/35
Oliver Springs 10.1/28
Macon County 9.8/37
DCA 9.7/20
Siegel 9.4/36
Baylor 9.4/25
Harriman 9.2/24
Brentwood Academy 9.1/22
Grace Christian - Knoxville 9.1/38
Upperman 9.1/34
Morristown East 9.0/30
Columbia Academy 9.0/38
Powell 8.9/40
Clarksville 8.6/42
Coalfield 8.6/25
David Crockett 8.6/35
Huntland 8.5/26
Lawrence County 8.4/20
Best Defense (Points Allowed per Game)
Summertown 0.5/35
Baylor 1.0/25
Columbia Academy 1.2/38
Clarksville 1.7/42
Siegel 2.0/36
South Gibson 2.2/35
Forrest 2.3/33
Dickson County 2.3/38
Farragut 2.4/35
Coffee County 2.5/39
Brentwood Academy 2.6/22
Lexington 2.6/44
Milan 2.7/30
Trousdale County 2.8/23
Oliver Springs 2.8/28
Summit 2.8/30
Warren County 2.9/21
Walker Valley 2.9/33
Goodpasture 2.9/37
Henry County 3.0/29
Best Records
Columbia Academy 41-2
Clarksville 39-3
Farragut 37-2
Lexington 37-11
Powell 36-9
Summertown 35-2
Siegel 35-3
Tipton-Rosemark 35-8
Greenbrier 35-14
Coffee County 33-7
South Gibson 32-4
Daniel Boone 32-13
Forrest 31-4
Goodpasture 31-8
Sequatchie County 31-9
Anderson County 31-14
David Crockett 29-7
Macon County 29-7
Covington 29-11
Science Hill 29-12

Top Ten Teams

Division I Class 1A Sch. Rank
1. Summertown (35-2-1) 38
2. Oliver Springs (24-4) 39
3. Eagleville (22-11) 14
4. Sale Creek (23-10) 33
5. Huntland (19-9) 31
6. Trousdale County (20-5) 56
7. Harriman (16-8) 35
8. North Greene (26-11-1) 47
9. Loretto (20-16-1) 18
10. East Robertson (6-4) 48
Division I Class 2A Sch. Rank
1. Forrest (31-4-1) 32
2. South Gibson (32-4) 54
3. Waverly (26-7) 49
4. Sequatchie County (31-9) 55
5. Lexington (37-11-1) 48
6. Gibbs (28-13) 37
7. Red Bank (21-9) 65
8. Macon County (29-7-1) 76
9. Upperman (26-8) 71
10. Elizabethton (27-7) 83
Division I Class 3A Sch. Rank
1. Siegel (35-3) 74
2. Farragut (37-2) 63
3. Coffee County (33-7-1) 40
4. Clarksville (39-3-1) 77
5. David Crockett (29-7) 44
6. Brighton (7-2) 11
7. Soddy Daisy (21-10) 6
8. Powell (36-9) 57
9. Hardin Valley (11-5) 9
10. Daniel Boone (32-13) 39
Division II Class 1A Sch. Rank
1. Columbia Academy (41-2) 27
2. Goodpasture (31-8) 19
3. Tipton-Rosemark (35-8) 31
4. Silverdale Academy (26-11) 15
5. Middle Tennessee Christian (18-8) 14
6. Grace Christian - Knoxville (27-10-1) 24
7. Friendship Christian (13-9) 16
8. Jackson Christian (22-10-1) 32
9. DCA (13-7) 28
10. Lakeway Christian (19-10) 29
Division II Class 2A Sch. Rank
1. Baylor (25-1) 5
2. St. Benedict (6-10) 1
3. Girls Preparatory School (17-12) 3
4. Brentwood Academy (17-5) 12
5. Pope John Paul II (11-10-1) 6
6. Father Ryan (11-11) 8
7. Briarcrest Christian (1-4) 2
8. Lipscomb Academy (6-10) 10
9. Ensworth (6-10) 11
10. Knoxville Catholic (1-19) 4
Independent Division Sch. Rank
1. Christian Community (1-1) 2
2. Riverside Christian (0-1) 1

Toughest Schedules

Division I Class 1A Opp. Success
1. Huntingdon (2-5) 70.9%
2. Collinwood (3-10) 63.3%
3. Pickett County (0-7) 62.7%
4. Clarkrange (0-9) 62.6%
5. McKenzie (2-5) 62.0%
6. Jackson County (0-12) 61.4%
7. Peabody (0-5) 60.4%
8. Tellico Plains (6-12) 58.7%
9. South Pittsburg (1-13) 58.7%
10. Jo Byrns (9-14) 57.2%
Division I Class 2A Opp. Success
1. Sycamore (0-6) 73.6%
2. Haywood (0-6) 72.7%
3. Claiborne (0-9) 67.7%
4. Union County (11-12) 67.0%
5. Scotts Hill (2-10) 64.8%
6. Harpeth (0-6) 63.0%
7. White House Heritage (7-17) 62.8%
8. Hixson (2-4) 62.8%
9. South Greene (1-11) 61.5%
10. Grainger (7-8) 61.5%
Division I Class 3A Opp. Success
1. Hardin County (2-5) 67.8%
2. William Blount (9-14) 67.6%
3. Stone Memorial (0-9) 67.1%
4. West (0-6) 66.9%
5. Cookeville (4-10) 66.1%
6. Soddy Daisy (21-10) 65.6%
7. Oak Ridge (0-7) 65.3%
8. Jefferson County (6-7) 64.2%
9. Hardin Valley (11-5) 64.0%
10. Volunteer (4-14) 62.6%
Division II Class 1A Opp. Success
1. Fayette Academy (0-5) 78.5%
2. Trinity Christian (1-8) 78.3%
3. USJ (0-4) 76.9%
4. Sacred Heart of Jesus (0-6) 74.9%
5. CAK (0-5) 68.0%
6. Knoxville Webb (1-5) 64.1%
7. Concord Christian (1-4) 63.9%
8. The King's Academy (4-10) 62.6%
9. Boyd Buchanan (3-11) 59.6%
10. Northpoint Christian (0-4) 59.3%
Division II Class 2A Opp. Success
1. St. Benedict (6-10) 59.2%
2. Briarcrest Christian (1-4) 57.2%
3. Girls Preparatory School (17-12) 54.6%
4. Knoxville Catholic (1-19) 53.3%
5. Baylor (25-1) 52.5%
6. Pope John Paul II (11-10-1) 50.2%
7. St. Cecilia Academy (0-12) 44.5%
8. Father Ryan (11-11) 41.3%
9. Harpeth Hall (2-13-1) 41.1%
10. Lipscomb Academy (6-10) 40.0%
Independent Division Opp. Success
1. Riverside Christian (0-1) 53.3%
2. Christian Community (1-1) 15.8%